Spływy kajakowe - Półwysep Lipa

Spływy kajakowe

Spływy kajakowe

Półwysep Lipa razem ze SPARKER.PL i GOnDO.pl kompleksowo organizuje spływy kajakowe rzeką Wdą oraz po jeziorze Wdzydze.

Z naszej strony zapewniamy :

  • miejsce w kajaku dwuosobowym polietylenowym ze szczelną komorą
  • kamizelka asekuracyjna
  • wiosło z duraluminium z końcówkami polietylenowymi 
  • transport sprzętu oraz uczestników na początek i po zakończeniu spływu    
  • opiekę instruktorów kajakarstwa, ratownictwa wodnego - OPCJA DODATKOWA
  • ubezpieczenie NW ( wyłączenie : pod wpływem alkoholu) - OPCJA DODATKOWA
  • lunchboxy i prowiant na spływ - OPCJA DODATKOWA 

Ceny od 40 zł za osobę w kajaku dwuosobowym (cena uzależniona od trasy i wielkości grupy).

Realizujemy spływy już od 8 osób.

O spływy kajakowe zapytaj telefonicznie / mailowo lub sprawdź na www.gondo.pl  


Półwysep Lipa - Borsk – Wojtal

 Poziom trudności: łatwy

 Dystans: 5 km jezioro + 14 km rzeka

 Czas: ok. 2 h + ok. 4,5 h

Początek trasy przebiega przez jezioro Wdzydzkie, nazywane również „Kaszubskim Morzem”, które ma niepowtarzalny kształt przypominający krzyż. Część jeziorna spływu ma długość ok. 5 km,. Na jeziorze jest wiele różnego rodzaju wysp dających możliwość podziwiania pięknych widoków. W następny etapie trasa zbliża się do Borska i przechodzi w część rzeczną, która jest jedną z popularniejszych jednodniowych tras kajakarzy na Kaszubach. Początek odcinka zaczyna się za miejscem przenoszenia w Borsku, nurt tutaj przyspiesza a dno jest bardzo kamieniste i różnorodne. Na odcinku jest sporo powalonych drzew, co dodaje uroku trasie. Na tym odcinku będziemy mieli okazję oglądać, mający już przeszło 6 dekad Rezerwat „Kręgi Kamienne” w Odrach, na terenie którego znajduje się cmentarzysko plemiona Gotów z III wieku naszej ery. Jest to odcinek, który z pewnością docenią osoby początkujące ceniące sobie ciszę i spokój, pełen dziewiczej przyrody Kaszub oraz przepięknych leśnych krajobrazów Borów Tucholskich. Spływ kończymy w Wojtalu przy młyńskiej tamie.

 

Borsk – Wojtal

 Poziom trudności: łatwy

 Dystans: ok. 14 km rzeka

 Czas: ok. 4,5 h

Jest to jedna z popularniejszych jednodniowych tras kajakarzy na Kaszubach. Początek odcinka zaczyna się za miejscem przenoszenia w Borsku, nurt tutaj przyspiesza a dno jest bardzo kamieniste i różnorodne. Na odcinku jest sporo powalonych drzew, co dodaje uroku trasie. Na tym odcinku będziemy mieli okazję oglądać, mający już przeszło 6 dekad Rezerwat „Kręgi Kamienne” w Odrach, na terenie którego znajduje się cmentarzysko plemiona Gotów z III wieku naszej ery. Jest to odcinek, który z pewnością docenią osoby początkujące ceniące sobie ciszę i spokój, pełen dziewiczej przyrody Kaszub oraz przepięknych leśnych krajobrazów Borów Tucholskich. Spływ kończymy w Wojtalu przy młyńskiej tamie.

 

Borsk – Czarna Woda

Poziom trudności: średni

Dystans: 25 km rzeka

Czas: ok. 7 h

W tym spływie mamy dwie alternatywne drogi do wyboru. Pierwsza opcja to trasa przy malowniczo położonym jeziorze Wdzydze. Wybierając ten szlak, należy się liczyć z przenoszeniem kajaków na drugi brzeg. Druga opcja swój początek ma przy rozwidleniu kanału Wdy oraz rzeki Wda. Na tej trasie nie napotkamy na żadne większe przeszkody, więc nie ma konieczności noszenia kajaków brzegiem. Wąwóz leśny i wysokie skarpy, które napotkamy na trasie w upalne dni chronią przed słońcem, lub wiatrem gdy pogoda mniej dopisuje. Jest to trasa bardziej wymagająca, gdyż tuż za mostem, napotkamy liczne zakręty, które wymagają od kajakarzy większego skupienia i koncentracji, aby nie wypaść z trasy. Gdy już pokonamy kręty odcinek drogi, kolejna przeszkoda jaką napotkamy to mostek, który jest na tyle blisko powierzchni wody, że aby go pokonać musimy się schylić lub schować do kajaka. Z kolei mijając most kolejowy, zmierzymy się z szybszym nurtem, jednak mimo gałęzi i różnego rodzaju przeszkód na drodze, trasa jest zarówno bezpieczna jak i urozmaicona.

 

Lipusz – Wdzydze Kiszewskie – Półwysep Lipa

Poziom trudności: łatwy

Dystans: 22 km rzeka + 5 km jezioro

Czas: ok. 7 h + ok. 2 h

Początek szlaku zlokalizowany jest we wsi Lipusz. Rozpoczynając spływ wąskim korytem rzeki już niemal od samego początku trasa rozpościera niezapomniany krajobraz okolicznych łąk, które ciągną się aż do jeziora Schodno. Wpływając na jezioro przez ok. 30 minut, możemy podziwiać otaczający las, leżący na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Dopływając do wioski Loryniec leżącej 3km w głąb szlaku, nurt rzeki przyśpiesza, a na dnie pojawiają się niewielkie przeszkody, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Dalej trasa biegnie w kierunku całego kompleksu jezior Wdzydzkich. Trasa wiedzie do Wdzydz Kiszewskich, gdzie znajduje się ponad stuletnie, jedno z pierwszych w Polsce muzeów na świeżym powietrzu – Kaszubski Park Etnograficzny.  Następnie trasa przebiega przez jezioro Wdzydzkie, nazywane również „Kaszubskim Morzem”, które ma niepowtarzalny kształt przypominający krzyż. Część jeziorna spływu ma długość ok. 5 km. Na jeziorze jest wiele różnego rodzaju wysp dających możliwość podziwiania pięknych widoków. Spływ kończy się w przystani Półwyspu Lipa.


Lipusz – Wdzydze Kiszewskie 20 km

 Poziom trudności: łatwy

 Dystans: 22 km rzeka

 Czas: ok. 7 h

Początek szlaku zlokalizowany jest we wsi Lipusz. Rozpoczynając spływ wąskim korytem rzeki już niemal od samego początku trasa rozpościera niezapomniany krajobraz okolicznych łąk, które ciągną się aż do jeziora Schodno. Wpływając na jezioro przez ok. 30 minut, możemy podziwiać otaczający las, leżący na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Dopływając do wioski Loryniec leżącej 3km w głąb szlaku, nurt rzeki przyśpiesza, a na dnie pojawiają się niewielkie przeszkody, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Dalej trasa biegnie w kierunku całego kompleksu jezior Wdzydzkich. Trasa wiedzie do Wdzydz Kiszewskich, gdzie znajduje się ponad stuletnie, jedno z pierwszych w Polsce muzeów na świeżym powietrzu – Kaszubski Park Etnograficzny. 

 

Rybaki – Wdzydze Kiszewskie – Półwysep Lipa

 Poziom trudności: łatwy

 Dystans: 16 km rzeka + 5 km jezioro

 Czas: ok. 7 h +  ok. 2 h

Spływ zaczyna się na Jeziorze Sudomie w miejscowości Rybaki. Warto na początek zapoznać się z zasadami sterowania kajakiem. Następnie uroczymi przesmykami przepływami na dwa kolejne jeziora – Mielnica i Żołnowo by dalej wpłynąć w rzekę. Dopływając do Grzybowskiego Młyna napotykamy na niewielką przenoskę (około 60m). Kajaki przenosimy przez teren stawów rybnych korzystając z uprzejmości rybaków. Można tu kupić świeże i wędzone ryby. Po przenosce płyniemy spokojnie wzdłuż stawów hodowlanych by po kilku minutach wpłynąć w nieco bardziej wartki odcinek Trzebiochy. Troszkę szybciej płynąca woda i kilka powalonych drzew na pewno dadzą dużo frajdy, satysfakcji. Po kolejnych kilkunastu minutach wpływamy na Wdę by dalej rozkoszować się kaszubską przyrodą płynąc w kierunku Kaszubskiego Morza i Wdzydz Kiszewskich. Następnie trasa przebiega przez jezioro Wdzydzkie, nazywane również „Kaszubskim Morzem”, które ma niepowtarzalny kształt przypominający krzyż. Część jeziorna spływu ma długość ok. 5 km. Na jeziorze jest wiele różnego rodzaju wysp dających możliwość podziwiania pięknych widoków. Spływ kończy się w przystani Półwyspu Lipa.

 

Rybaki – Wdzydze Kiszewskie

 Poziom trudności: łatwy

 Dystans: 16 km rzeka

 Czas: ok. 7 h

Spływ zaczyna się na Jeziorze Sudomie w miejscowości Rybaki. Warto na początek zapoznać się z zasadami sterowania kajakiem. Następnie uroczymi przesmykami przepływami na dwa kolejne jeziora – Mielnica i Żołnowo by dalej wpłynąć w rzekę. Dopływając do Grzybowskiego Młyna napotykamy na niewielką przenoskę (około 60m). Kajaki przenosimy przez teren stawów rybnych korzystając z uprzejmości rybaków. Można tu kupić świeże i wędzone ryby. Po przenosce płyniemy spokojnie wzdłuż stawów hodowlanych by po kilku minutach wpłynąć w nieco bardziej wartki odcinek Trzebiochy. Troszkę szybciej płynąca woda i kilka powalonych drzew na pewno dadzą dużo frajdy, satysfakcji. Po kolejnych kilkunastu minutach wpływamy na Wdę by dalej rozkoszować się kaszubską przyrodą płynąc w kierunku Kaszubskiego Morza i Wdzydz Kiszewskich.